Clubul Gloria susţine proiectul: “Măsuri de implementare a politicilor privind protecţia mediului”

Schimbările climatice ne transmit în continuare semnale de alarmă, conștienzând că trecerea la o economie verde este imperativă. Ca și factor social în lumea fotbalului, clubul nostru trebuie să‐și asume rolul de a găsi soluţii pentru diminuarea efectelor nocive asupra mediului înconjurător. Clubul nostru este conștient de impactul nostru asupra comunității noastre.

Politica Clubului ”Gloria Buzău”, este aceea de a dezvolta, revizui și îmbunătăți continuu obiectivele de mediu, inițiind proiecte durabile și ecologice, în prezent și pentru viitor.
La începutul acestei luni (4 martie 2024), juniorii din cadrul Academiei AS FC Buzău, alături angajaţi ai societăţii de salubrizare “RER Ecologic” au participat la o acţiune de ecologizare, în Parcul “Marghiloman”.

Acest eveniment a fost o oportunitate perfectă de a demonstra grija faţă de mediul înconjurător şi de a contribui activ la protejarea biodiversităţii urbane.